საგანი
|
გეოგრაფია
|
პედაგოგი
|
მ.მაკრახიძე
|
გაკვეთილის თემა:
|
ევროპის ქვეყნები (შემაჯამებელი გაკვეთილი)
|
სწავლების საფეხური:
|
საშუალო ,
X-კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი:
|
26 მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა
და აქტუალობა:
|
მოსწავლემ შეძლოს
შეადაროს
ქვეყნები
სხვადასხვა მახასიათებლების მიხედვით და იმსჯელოს
მსგავსება- განსხვავების
მიზეზებზე.
|
გაკვეთილის მიზნები
და
შედეგები:
|
გეო.X.4.მოსწავლეს
შეუძლია შეადაროს ერთმანეთს ქვეყნები სხვადასხვა მახასიათებლების მიხედვით და იმსჯელოს
მსგავსება-განსხვავების მიზეზებზე.
შედეგი თვალსჩინოა,თუ
მოსწავლე:
·
რუკისა და სხვა თვალსაჩინოებების დახმარებით იკვლევს
ქვეყნების ბუნებრივ პირობებს;მოჰყავს ანალოგიები სხვა ქვეყნებიდან.
·
აანალიზებს მოსახლეობის სტატისტიკურ მონაცემებს,მსჯელობს
მოსახლეობის სიმჭიდროვის,განსახლების თავისებურებების შესახებ.ადარებს სხვა ქვეყნების
ანალოგიურ მონაცემებს და შედეგებს გამოხატავს
განსხვავებულ ფორმატში.
·
იკვლევს შესასწავლი ქვეყნის ტრადიციების წარმოშობის
გეოგრაფიულ და ისტორიულ-კულტურულ თავისებურებებს.
·
ეკონომიკური საქმიანობის დარგობრივი სტრუქტურის საფუძველზე
აჯგუფებს ქვეყნებს განვითარების სტადიების მიხედვით.
·
ექსპორტ-იმპორტის მონაცემებზე დაყრდნობით მსჯელობს
ქვეყნის რესურსებისა და მეურნეობის სპეციალიზაციის დარგების შესახებ.ადარებს ქვეყნებს
აღნიშნული მაჩვენებლების მიხედვით.
|
წინასწარი ცოდნა:
|
ევროპის ქვეყნების ფიზიკურ-გეოგრაფიული
და ეკონომიკურ-გეოგრაფიული
მდებარეობა მსოფლიოს პოლიტიკურ რუკაზე.
ქვეყნების ტიპოლოგია ფართობის, მოსახლეობის რაოდენობის, მმართველობის
ფორმის, ტერიტორიულ-ადმინისტრაციული მოწყობის, სოციაკურ-ეკონომიკური განვითარების
დონის მიხედვით.
|
შეფასების საგანი
და
პროცედურები:
|
პრეზენტაცია
|
სასწავლო რესურსები
:
|
სახელმძღვანელო, ინტერნეტი, მსოფლიოს
პოლიტიკური
რუკა, ევროპის
ფიზიკური
რუკა,
ისტ-ი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა.
|
I- ეტაპი- გონებრივი იერიში-5
წთ.
1)დაახასიათეთ ევროპის ფიზიკურ-გეოგრაფიული მდებარეობა
2)დაახასიათეთ ევროპის
ქვეყნები
ეკონომიკური
განვითარების
დონის
მიხედვით.
II- ეტაპი- პრეზენტაცია- 30 წთ.
I-ჯგუფი- დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს ფიზიკურ-გეოგრაფიული და ეკონიმიკურ -გეოგრაფიული დახასიათება.
II-ჯგუფი- იტალიის ფიზიკურ-გეოგრაფიული
და ეკონიმიკურ -გეოგრაფიული დახასიათება.
III- ჯგუფი-საფრანგეთის ფიზიკურ-გეოგრაფიული და ეკონიმიკურ -გეოგრაფიული დახასიათება.
IV-ჯგუფი-ესპანეთი
ფიზიკურ-გეოგრაფიული და ეკონიმიკურ -გეოგრაფიული დახასიათება.
ჯგუფებმა წარმოადგინეს
თითოეული ქვეყნის გეოგრაფიული მდებარეობა, ბუნებრივი პირობები და რესურსები, მოსახლეობა, სახელმწიფო წყობა, ეკონომიკის დარგები, ღირსშესანიშნავი
ადგილები.
თითოეულმა ჯგუფმა
გააკეთა პრეზენტაცია ისტ-ის გამოყენებით.
III-ეტაპი-გაკვეთილის შეჯამება -10 წთ
ჯამდება ჩატარებული აქტივობები. ხდება შეფასება.
|
შეფასება
|
მიმდინარე შემაჯამებელი(იხ.
შეფასების რუბრიკა)
|
მსოფლიოს მნიშვნელოვანი ქალაქები (გაკვეთილის გეგმა)
მსოფლიოს მნიშვნელოვანი ქლაქები (შეფასების რუბრიკა)
მოგზაურობა ევროპაში (გეგმა-პროექტი)
ევროპის ქვეყნები (შემაჯამებელი გაკვეთილი)
გაკვეთილის თემა--დედამიწის ქერქის ამგები ქანები (VII-კლასი)პრეზენტაცია
Комментариев нет:
Отправить комментарий